Precise determination of deformation characteristics in the testing of components for the automotive industry

Components testing is an important part of the test arrangement in the automotive industry. In addition to force characteristics, the deformation must also be recorded with great precision. During a compression test on components it is often the case that deformation cannot directly measured with extensometers because of the geometry of the accessories. testXpert III testing software offers an attractive solution for this known as the correction curve.

Cihaz deformasyonunun otomatik düzeltilmesi

testXpert III test yazılımı, malzeme test cihazının doğal deformasyonunu ortadan kaldırmak ve ek ekstensometreler olmaksızın bile bileşenlerin deformasyonunu ölçmek için eşsiz bir imkan sunar. 

  • "Düzeltme eğrisini belirle" test özelliği ile, test sisteminin içsel deformasyonu, her bir test kurulumu için hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilebilir.
  • Bu amaca yönelik olarak, bir kuvvet-deformasyon eğrisi, bir bileşen olmaksızın bir kez kaydedilir, yani, basınç plakaları, cihazın nominal kuvvetine yüklenir ve ortaya çıkan eğri, bir düzeltme eğrisi olarak sistemde depolanır. 
  • Düzeltme eğrisinin ilgili test kurulumuna atanması, "test sistemi kurulumunda" bir test istasyonu olarak saklanır, yani farklı test ayarlarında bile, doğru düzeltme eğrisi her zaman yüklenir.
  • Gerçek test prosedüründe, deformasyon çevrimiçi olarak ve otomatik olarak karşılık gelen kuvvette düzeltme eğrisinin deformasyonuyla düzeltilir. Böylece, çok hassas deformasyon değerleri belirlenir ve bu ayrıca ekstansometrelerin kullanılamadığı bileşenler üzerindeki kompresyon testlerinde de bulunur. 
  • Bir başka önemli nokta, deformasyonun düzeltilmesinin zaten elektronikte doğrudan gerçekleşmesidir. Doğrudan bu kanal üzerinde kontrol edilebilir ve böylece deformasyon hedeflerine tam olarak yaklaşmak mümkündür, örn. yay. Bu fonksiyona sahip olmayan sistemlerde deformasyon hedefine ulaşılamamış ve karşılık gelen kuvvet karakteristikleri sadece yanlış olarak tespit edilebilmiştir.
Düzeltme eğrisi_TR
En iyi